O nás

201702212131040.doma-medaile

Sme občianskym združením rodičov a detí po onkologickej liečbe, ktorého cieľ je obsiahnutý v samotnom názve združenia " Športom k radosti". Športovými aktivitami chceme motivovať deti  po náročnej liečbe k pozitívnym emóciám. Pri spoločných športových aktivitách nachádzali potrebnú životnú energiu, radosť a tak ukázali pozitívny príklad aj tým deťom, ktoré momentálne bojujú ten najväčší boj na oddeleniach detskej onkológie na Slovensku.  V súčasnej dobe už združenie vedie syn iba 20 ročný Lukáš aj so svojim bratom Dávidom - športovci celou dušou a celým telom. 

K založeniu združenia nás inšpirovala účasť detí na 6.Medzinárodnej Onko Olympiáde 2016 vo Varšave, kde náš slovenský tím bol zložený z ôsmich detí, ktoré celkovo získali 22 medailí a boli sme najúspešnejším zahraničným tímom. Ale najdôležitejšie bolo to, že deti získali nesmierne množstvo zážitkov, víťazstiev, nových kamarátov a neopísateľne veľa šťastných chvíľ.  Jedna naša 14 ročná účastníčka to vyjadrila takto : "Bolo nám tam tak dobre, že sa nám odtiaľ ani nechcelo ísť domov."

V roku 2018 sme sa už pod našim vedením zúčastnilo 19 detí z celého Slovenska na 7. ročníku Onko Olympiády 2018. Na špeciálnych športových hrách pre deti po onkologickej liečbe sme získali 58 medailí, ako prvá hymna znela naša "slovenská" a deti si doniesli množstvo zážitkov. Ich úspechy osobne ocenil aj prezident SOŠV Anton SIekel. Toto nás povzbudilo do ďalšieho roka 2019, ktorý priniesol veľa nových udalostí. 

Usporiadali sme historicky prvé športové hry na Slovensku  ONCO GAMES 2019 pod záštiou prezidenta SOŠV Antona Siekela v Šamoríne. Deti z celého Slovenska sa zapojili do športovania a zároveň prípravy na medzinárodné podujatia. 

Výnimočnou udalosťou v roku 2019 pre deti zo Slovenska bola možnosť po prvýkrát zúčastniť sa na jubilejnom 10. ročníku  The World Children's Winners Games 2019 v Moskve ( Svetové detské hry víťazov). Až 20 detí zažilo oslavu svojho víťazstva nad chorobou a prekonali samých seba aj tam na hrách. pri účastí viac ako 500 detí sa nám podarilo doniesť 15 medailí. 

V roku 2019 sme sa zúčastnili aj na svete unikátneho podujatia - medzinárodného turnaja vo futbale ONKO LIGE 2019 vo Varšave. S dvomi vekovými kategóriami sme získali zlato v U12 a striebro u U18. Na tomto turnaji už bolo viditeľné, že deti sa stretávajú a majú priestor na tréning a zohratie. To im pomohlo zvíťaziť v turnaji. Pre nich je však najdôležitejšie to, aby sa venovali športu a zdravému štýlu života. 

Rok 2020 poznačila pandémia a všetky aktivity sa museli pozastaviť. Ale predsa sa nám podarilo naštartovať beachvolejbal v Prešove. Pomohli sme založiť Beachclub Prešov a rozbehli sme tréningové stredisko plážového volejbalu pre mládež v spolupráci so SVF. Všetky súťaže sa zastavili, ale plážový volejbal mal ideálnu príležitosť ukázať svoje čaro. Beachclub a jeho turnaj prišiel podporiť aj prezident SOŠV Anton Siekel a zároveň pokrstil nové ihrisko, ktoré spolufinancoval SOŠV a SOŠ gastronómie a služieb v Prešove.

OD 1.1.2021 sa novým predsedom združenia stal Lukáš Brilla, len 18 ročný chalan, ktorý v útlom veku dvakrát bojoval s leukémiou a dnes je profesionálny športovec a dvojnásobný majster Slovenska v plážovom volejbale v kategŕii U18 a U20.Šport miluje a chce svoje nadšenie a zápal odovdzdávať deťom po liečbe, ako aj zapáliť mládež pre beachvolejbal v Prešove.  Aj v tejto aktivite chceme pokračovať v spolupráci s SOŠ gatrsonómie a službie v Prešove. 

Zároveň sme spustili už oficiálny športový klub BEACHCLUB PREŠOV registrovaný pod SVF. Už prvú sezónu sme mali registrovaných 63 hráčov, ktorí získali prvé úspechy. Veľmi nás teší záujem mládeže a v roku 2022 sme spustili už aj prípravku s 9 deťmi.

Činnosť  združenia je založené iba na dobrovoľníctve a preto sa z celého srdca chceme poďakovať všetkým členom a dobrovoľníkom za ich pomoc a podporu. 

Ako aktívni dobrovoľníci  a členovia orgánov v iných neziskovkách sme pomáhali už od roku 2005  deťom s onkologickým ochorením. Onko olympiáda vo Varšave v roku 2016 nám ukázala smer, akým sa chceme uberať a nakoniec sme sa rozhodli založiť vlastné združenie zamerané na športové aktivity pre deti s onkologickým, nádorovým či hematologickým ohcorením.

Linky na články ešte z roku 2011 :

 korzar.sme.sk/c/6106049/lukas-statocne-bojuje-so-zakernou-chorobou.html

www.ntssr.sk/162/tlacova-sprava-presovcania-sa-pripojili-ku-kvapke-krvi-pre-detsku-onkologiu

 

 

Ciele združenia

201907221432220.spolocna-z-mobilu

 

 Organizácia slovenských športových hier ONCO GAMES

 Organizácia slovenskej výpravy na medzinárodné podujatia : 

  Onko olympiáda Varšava

  Svetové detské hry víťazov Moskva

  Onko Liga  Varšava

 Pravidelné športové aktivity pre deti s onkologickým ochorením a pre ich rodiny

 Účasť na profesionálnych domácich a medzinárodných športových podujatiach

 Podpora volejbalu a plážového volejbalu pre deti po liečbe

 Získavať profesionálnych športových mentorov pre deti  s nádorovým ochorením

 Vytvárať spoluprácu s neziskovými organizáciami na spoločné aktivity

 Vytvorenie komunity detí a ich rodín zameranú aj na zdravotnú, sociálnu a psychologickú pomoc

 Viacdňové sústredenia detí a pobyty rodín s podporou pohybových aktivít  a zdravého životného štýlu

 Medzinárodná spolupráca s neziskovými organizáciami na vytvorenie spoločných projektov pre skupinu deti s nádorovým ochorením

 

Výročné správy

K stiahnutiu

 Výročná správa za rok 2018

K stiahnutiu

© 2024 | Športom k radosti